Rano matka,za dnia kosmetolog,wieczorem kucharka,ogrodniczka,prządka, w weekendy trener kosmetyczny

środa, 3 lipca 2013

więcej drzew do ogrodu!

Zaszalałam. Poniosło mnie :-) 
Zamówiłam w szkółce drzew i krzewów nowe drzewka owocowe :-)
Jestem usprawiedliwiona, bo akurat TYCH nie mam.

Faworytka (Klapsa):


wszystkie zdjęcia pochodzą od sprzedawcy


Odmiana została wyselekcjonowana w USA w 1860r. Uważana za jedną z najlepszych odmian letnich. Drzewo rośnie silnie, tworzy koronę stożkowatą, luźną. Owoce duże lub bardzo duże o masie około 170 - 220 g, często około 250 g, szeroko jajowate. Skórka zielono-żółta, lekko błyszcząca, pokryta bardzo atrakcyjnym, czerwonym rumieńcem. Miąższ kremowy, masłowy, drobnoziarnisty, soczysty i wybitnie smaczny. Owoce dojrzewają około połowy sierpnia. Odmiana plenna, jedna z najsmaczniejszych, owoce deserowe jak również znakomicie nadają się na susz i kompoty, wytrzymała na niskie temperatury, dostatecznie na choroby. Jest dobrym zapylaczem dla wielu odmian oraz jest zapylana przez duże grono grusz

Czereśnia Ukraińska:

  
Drzewo rośnie średnio silnie. Owoce bardzo duże lub ogromne około 11-15g! Skórka czerwona, błyszcząca, atrakcyjna. Miąższ jasnoczerwony, słodki, soczysty, jędrny i wyśmienity w smaku. Dojrzewanie przypada w 5 tygodniu dojrzewania czereśni, i w tym okresie rzadko która odmiana dorównuje jej wielkością jak i smakiem. Sadzonka wyboru pierwszego/ekstra, bardzo dobrze ukorzeniona, zdrowa oraz wolna od guzowatości korzeni.

Grusza Chojuro:


Stara odmiana wyhodowana w Kawasaki w 1895r. W Japonii jedna z najważniejszych odmian grusz. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworzy rozłożystą koronę, w późniejszym wieku bardzo atrakcyjny wygląd z bogatym ulistnieniem. Owoce średnie lub duże o masie około 150 g, ale dość często zdarzają się gruszki powyżej 300 g. Skórka cienka, mocna, ordzawiona, brązowo-ruda. Miąższ biały, kruchy, jędrny, słodki, aromatyczne o oryginalnym posmaku, bardzo smaczny. Owoce dojrzewają we wrześniu, można je przechować około 3 miesięcy. Dobrze nadaję się do uprawy amatorskiej ze względu na łatwość w hodowli, smaczne, duże owoce oraz atrakcyjny wygląd drzewa oraz owoców. Sadzonka wyboru pierwszego/ekstra, bardzo dobrze ukorzeniona, zdrowa oraz wolna od guzowatości korzeni.

Śliwa Record:  

Miejsce wyhodowania: Rumunia, odmiana otrzymana z wolnego zapylenia śliwy Renklody Fioletowej. Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy wzniesioną koronę. Owoce duże lub bardzo duże około 70 - 80 g, w sprzyjających warunkach większe, owalne. Skórka fioletowoniebieska, a u owoców mocno dojrzałych ciemno granatowa(prawie czarna), pokryta gęstym nalotem. Miąższ złocisty, o delikatnej strukturze, aromatyczny, bardzo słodki, bardzo smaczny, dość dobrze odchodzi od małej pestki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie września. Śliwa owocująca regularnie, średnio obficie, nie wymagająca przerzedzania zawiązków w celu uzyskania bardzo dużych owoców, które mogą dłużej pozostać na drzewie, gdyż nie opadają i nie miękną, tolerancyjna wobec szarki. 
   
Morela Sirena


 
Odmiana pochodzenia rumuńskiego. Drzewo rośnie średnio silnie, tworząc szeroką, rozłożystą koronę. Owoce duże około 60 – 70 g, owalne, wydłużone, atrakcyjne. Skórka pomarańczowa, z czerwonym, kropkowanym rumieńcem w ponad połowie pokrywającym owoc. Miąższ jasnopomarańczowy, soczysty, słodki, zwięzły, lekko aromatyczny oraz bardzo smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają w drugiej połowie sierpnia. Odmiana deserowa i przetwórcza, dość plenna, tolerancyjna na brunatna zgniliznę drzew pestkowych oraz kwiaty na wiosenne przymrozki, wytrzymała na niskie temperatury, nadająca się do uprawy amatorskiej, samopłodna. 

Dwie Śliwy Renklody Uleny na jednym drzewku:śliwa dwuodmianowej Renklody Uleny Żółtej i Czerwonej - szczepionej na jednym drzewku,które dojrzewają w tym samym czasie, co jest bardzo ważne przy ochronie drzewek(np. oprysk na robaki, wykonujemy w tym samym czasie). Owoce są duże, kuliste, pokryte białawym nalotem, różnią się kolorem skórki co wygląda bardzo atrakcyjnie i smakowicie. Miąższ żółty z jaśniejszymi żyłkami, miękki, galaretkowaty, aromatyczny i bardzo smaczny, dość dobrze oddziela się od pestki. Owoce dojrzewają od połowy sierpnia, są deserowe jak i znakomicie nadają się na kompoty, dżemy i inne przetwory. Odmiany samopylne i bardzo dobre zapylacze dla innych odmian. 

Morela Miodowa:
     

Odmiana Polska. Drzewo rośnie średnio silnie, tworząc rozłożystą koronę. Owoce duże około 50 - 60 g i większe, jajowate. Skórka pomarańczowa, pokryta czerwonym i kropkowanym rumieńcem, który zajmuje około połowy powierzchni owocu, atrakcyjna. Miąższ ciemnopomarańczowy, soczysty, słodki, dość zwięzły, bardzo smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Odmiana deserowa i przetwórcza, plenna, o wyjątkowo smacznych owocach, mało podatna na choroby oraz wysoko-wytrzymała na mróz. 

Jabłoń Piglos: Owoce duże, stożkowate, wyraźnie karbowane przy kielichu. Skórka zielonkawa, pokryta karminowym rumieńcem oraz delikatnym sinawym nalotem. Miąższ białawy, drobnoziarnisty, jędrny, chrupiący, soczysty oraz bardzo smaczny o charakterystycznym aromacie. Owoce dojrzewają na początku października. Interesująca odmiana późnoziomowa, owocująca obficie i regularnie. Jest znakomitym zapylaczem dla wielu odmian z uwagi na długi okres kwitnienia oraz jest jabłonią częściowo samopłodną. Dość odporną na mróz, mało podatna na mączniaka  i średnio wrażliwa na parcha, oferowana na podkładce M26 - gdzie nie rośnie silnie i drzewo wyrasta do około 2,5 metra wysokości i plonuje bardzo dobrze. Dobrze nadaję się do uprawy amatorskiej.

Morela Somo:
 

Odmiana krajowa. Drzewo rośnie silnie, tworzy kulistą, zagęszczoną koronę. Owoce średniej wielkości około 25 – 35 g. Skórka ciemnopomarańczowa z kropkowanym, ciemnoczerwonym rumieńcem pokrywającym 10 – 40 % powierzchni owocu. Miąższ ciemnopomarańczowy, zwięzły, włóknisty, soczysty, aromatyczny i smaczny, dobrze odchodzi od pestki. Owoce dojrzewają od  połowy sierpnia. Odmiana deserowa i przetwórcza, o późnej porze dojrzewania i wysokiej plenności, dostatecznie wytrzymała na mróz, nadaje się do nasadzeń amatorskich. 

Kronselska (Kronselka):Jest to odmiana pochodzenia francuskiego, wyhodowana w 1869 roku. Drzewo tworzy koronę kulistą oraz luźną. Owoce są duże, kuliste. Skórka tłustawa, woskowożółta, błyszcząca, od strony nasłonecznionej pokryta słabym, pomarańczo-różowym rumieńcem. Miąższ kremowy, kruchy, soczysty, delikatny, bardzo smaczny o niepowtarzalnym aromacie. Owoce dojrzewają niezbyt równomiernie od połowy września do połowy października. Można je przechować do listopada. Odmiana o wyjątkowo smacznych owocach w których znajduje się aż 26,4mg witaminy C na 100g owocu i jest to jabłoń znajdująca się w pierwszej trójce o  najwyższej wartości witaminy C, wytrzymała na niskie temperatury, ale dość podatna na parcha.

Papierówka(Oliwka Żółta):
  
  Jest to stara odmiana pochodząca z krajów nadbałtyckich. Drzewo rośnie średnio silnie i wyrasta niezbyt duże, tworzy szerokostożkowatą koronę. Owoce małe lub średnie. Skórka jasnozielonożółta w pełni dojrzałości biaława, pachnąca. Miąższ biały, soczysty, kwaskowy, delikatny, orzeźwiający, aromatyczny oraz smaczny. Owoce dojrzewają pod koniec lipca. Odmiana wysokowytrzymała na mróz, mało atakowaną przez choroby i mało wybredna co do gleb, jest dobrym zapylaczem dla wielu jabłoni. 

Czereśnia Rainier:

Odmiana pochodzenia amerykańskiego. Drzewo rośnie dość silnie, tworzy koronę o mocnej konstrukcji. Owoce duże o masie 7,5 - 8,5 g, a w sprzyjających warunkach większe, szerokosercowate. Skórka jasnożółta pokryta jaskrawoczerwonym rumieńcem, atrakcyjna. Miąższ kremowy , chrząstkowaty, soczysty, bardzo smaczny i bardzo słodki o dużej zawartości cukrów. Odmiana późna, dojrzewa na przełomie 6/7 tygodnia dojrzewania czereśni. Bardzo atrakcyjna odmiana o jasnych owocach, jej owoce dobrze znoszą transport i nie są podatne na pękanie.

Węgierka Wangenheima: 
Miejsce pochodzenia: Niemcy. Drzewo rośnie umiarkowanie silnie, tworząc kulistą, zagęszczoną koronę. Owoce średniej wielkości do dużych, około 30-40 g, ale należy pamiętać o przerzedzaniu zawiązków owoców. Skórka ciemnogranatowa z jasnoniebieskim nalotem. Miąższ zielonkawożółty, soczysty, zwarty, bardzo słodki(nieco słodszy niż u Węgierki Zwykłej), wyśmienity w smaku, u owoców dobrze wyrośniętych łatwo odchodzi od pestki. Owoce deserowe i przydatne na przetwory, dojrzewają na początku września. Odmiana nadaję się do uprawy amatorskiej, wysokoodporna na mróz i mało wymagającą co do gleby oraz stanowiska. Obfite owocowanie oraz duże owoce uzyskuje się na glebach, głębokich i żyznych. Śliwa samopylna i dobry zapylacz dla wielu odmian, podkładka ałycza.. 

Kosztela:Jest to bardzo stara odmiana pochodzenia polskiego. Według rękopisów, nazwa pochodzi od króla Jana III Sobieskiego, który żałował, że zerwano tych znakomitych jabłek "kosz tylko". Drzewo rośnie silnie, tworzy gęstą koronę. Jest jabłonią wytrzymałą na mróz oraz odporną na choroby. Owoce średniej wielkości, kuliste. Skórka zielono-żółta do słomkowo - żółtej. Miąższ biały, wybitnie słodki, prawie bez wyczuwalnego kwasku w smaku i aromatu, smaczny. Owoce do konsumpcji nadają się w październiku. Odmiana mało podatna na choroby i wytrzymała na mróz. 

Grusza Dicolor:
  

  
Odmiana pochodzenia czeskiego. Drzewo rośnie średnio silnie, tworzy luźną koronę. Owoce średniej wielkości o masie około 130 – 170 g, pękate. Skórka, gładka, żółta, prawie w całości pokryta bardzo atrakcyjnym czerwono-karminowym rumieńcem. Miąższ białokremowy, soczysty, delikatny, masłowy, niezwykle smaczny. Owoce dojrzewają na przełomie września/października. Odmiana deserowa o wysokich walorach smakowych, dostatecznie odporna na niskie temperatury, mało podatna na parcha gruszy, plenna. Sadzonka wyboru pierwszego/ekstra, bardzo dobrze ukorzeniona, zdrowa oraz wolna od guzowatości korzeni.


Uff... 
Już się nie mogę doczekać, a wysyłka dopiero 30 września...

3 komentarze:

 1. Wow, nieźle :) Trzymam kciuki by wszystko się przyjęło :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeszcze dwa miesiące do dostawy drzewek, mam czas na przygotowanie miejsca :-)

   Usuń
  2. wszystkie drzewka się przyjęły!! hurra!!

   Usuń


Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad postaci komentarza :-)

pinterest


Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa komentarza :-)