Rano matka,za dnia kosmetolog,wieczorem kucharka,ogrodniczka,prządka, w weekendy trener kosmetyczny

poniedziałek, 9 czerwca 2014

Burak liściowy - przepis na zimę

Zauważyłam, że często mylony jest burak liściowy z boćwiną. Może dlatego, że i tu i tu używamy liści lecz innej rośliny.
Burak liściowy, jak podaje wikipedia ma liście podobne do liści buraka ćwikłowego czy cukrowego. U niektórych odmian nerwy liściowe są błyszczące, barwy biało-srebrnej. Blaszki liściowe na brzegach zagięte do dołu i silniej niż u innych gatunków z rodzaju Beta pofalowane, mogą być gładkie lub pomarszczone. Poszczególne odmiany charakteryzują się różnorodnością barw blaszek liściowych od bladozielonego, przez ciemnozielony do purpurowo fioletowego, zaś ogonki liściowe grubości do 4 cm mogą mieć barwę białą, zieloną, różową, czerwoną, krwistoczerwoną, a nawet żółtą i pomarańczową.
Korzeń jest walcowaty, długi, silnie rozgałęziony, w zależności od odmiany o skórce biało-żółtawej i białym miąższu lub czerwono zabarwiony.
Budowa kwiatów i owoców jest taka sama jak u buraka ćwikłowego.


W moim ogrodzie w tym roku posiałam buraka liściowego zielonego. Rośnie pięknie, nie ma wygórowanych wymagań. Przed kilku laty wyrósł mi dorodny na piaszczystej, ubogiej ziemi. W tym roku też ładnie rośnie na znacznie bogatszej. 
Smak ma charakterystyczny, buraczany, jest jędrny i bardzo chrupiący. W sałatkach średnio nam smakuje, chyba, że jako dodatek do innych sałat. Wolę go dodawać niewiele lub używać do zielonych szejków. Dzisiaj postanowiłam z części plonów zrobić liście na sposób stir fry na ciepło z czosnkiem, oliwą i pestkami słonecznika. Część zjemy do obiadu ale część zamrożę na zimę. 
Będzie w sam raz na obiad do ryżu czy makaronu.  • liście buraka liściowego - u mnie sporo, tyle, co na zdjęciach
  • 5-6 ząbków czosnku
  • pół szklanki ziaren słonecznika
  • ok. pół szklanki dobrej oliwy
  • łyżeczka soli
  • łyżka sosu sojowego
  • szczypta pieprzu
  • łyżeczka cukru
  • łyżka octu
Na rozgrzaną oliwę wrzuć posiekane ząbki czosnku, po kilku sekundach dodawaj liście buraka i pozostałe składniki, mieszaj aż liście zmiękną, około 4-5 minut. Pamiętaj, że ilość liści znacznie się zredukuje pod wpływem temperatury. Podawaj gorące do obiadu lub na zimno na chleb, jak robią Włosi czy Grecy.


Ja po ostudzeniu nałożyłam do zakupionych w hurtowni opakowań jednorazowych pojemniczków, przykrywki opatrzyłam etykietą i włożyłam do zamrażarki. 
Jeszcze kilka takich przygotowań i może nadchodzić zima :-)2 komentarze:


Będzie mi miło, gdy zostawisz po sobie ślad postaci komentarza :-)

pinterest


Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa komentarza :-)